Konrad Karol PolleschEnglish
o mnie I guma chromianowa (akty, Fribourg, Kraków, okna, miasta, pejzaże, portrety) I pastisze I pejzaże I plakaty I Kantor I Ameryka I Paryż 1962 I Cmentarz Remuh I Kraków 1960 I regulamin firmy portretowej I kontakt I

gumy

akty

Fribourg
Kraków
okna
miasta
pejzaże
portrety

pastiszepejzaż
plakaty
Kantor
Ameryka
Paryż, 1962.

Kraków 1960Cmentarz Remuh





Urodził się w 1940 r. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w latach 1958 - 1963. Od roku 1962 zajmuje się fotografią, podróżując po wielu krajach m.in.: Austrii, Finlandii, Francji, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Szwecji, oraz USA, gdzie przebywał dwukrotnie, jako stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej (w 1979 roku) i Departamentu Stanu (w 1988 roku.)
Uprawia portret i pejzaż ,a od 1985 roku wykonuje zdjęcia w technice gumowej, co zaowocowało licznymi wystawami w kraju i zagranicą, m.in. "30 gum z cmentarza Remuh" (Galeria Hadar, styczeń 1991), "Dwadzieścia zdjęć z jednego negatywu w technice gumowej" (Galeria ZPAF w Krakowie, listopad 1992), "Pollesch w Atucie GUMY" (Galeria Klubu Fotograficznego "ATUT" w Koninie, maj 1995), "Konrad K. Pollesch GUMA" (Mała galeria fotografiki ZPAF w Toruniu, październik 1995.), "Krakowskie zdjęcia w technice gumy" Lwów 2000 "Kilka portretów i prac wykonanych w technice gumowej" Galeria ZPAF Kraków kwiecień 2003.
Od 1991 roku jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Piktoralistów z siedzibą w Brukseli.
Specjalizuje się w fotografowaniu dzieł sztuki. Jest autorem zdjęć do albumów z serii "Muzea Świata", oraz dwóch monograficznych, autorskich albumów o Muzeum Czartoryskich w Krakowie. (Muzeum Narodowe w Krakowie Kolekcja XX Czartoryskich, pod redakcją Marka Rostworowskiego, Arkady 1978, Muzeum Czartoryskich historia i zbiory, monografia pod redakcją Zdzisława Żygulskiego jra, Kraków 1998). Współpracuje z licznymi czasopismami w kraju i zagranicą, publikując zdjęcia o tematyce kulturalnej oraz portrety.
W latach 1987-1990 dokumentował działania teatru CRICOT 2 Tadeusza Kantora, czego efektem były wystawy: "Nigdy tu już nie powrócę" fotografie z prób, CRICOTEKA czerwiec 1988, "Kantor w fotografii Pollesch'a" Pałac pod baranami, lipiec 1989, "Kantor i jego teatr" Nowohuckie Centrum Kultury, "KANTOR, w drugą rocznicę śmierci" Galeria fotografii ATELIER pod patronatem ZPAF, otwarcie 8 grudzień 1992. "Tadeusz Kantor fotografato da Pollesch" Instytut Polski w Rzymie, grudzień-styczeń 1995/96.
Konrad K. Pollesch związany był przez pewien okres z TV Kraków, biorąc udział w programach o tematyce fotograficznej. Telewizja Kraków nakręciła kilka programów poświęconych pejzażom, technikom szlachetnym, kolekcjonowaniu starej fotografii, oraz wystawie portretów profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego "W todze i prywatnie" (marzec 1986 roku). W lutym 1989 roku TVP emitowała w cyklu "PORTRETY", 50- minutowy film Stefana Szlachtycza pt. Konrad P. czyli historia pewnego oka. Razem z Dariuszem Pawelcem z TV Kraków zrealizował cykl programów oświatowych dla młodzieży szkolnej poświęconych fotografii Fotki dla ciotki - lipiec 1994, styczeń 1995.
W latach 1971 - 1997 prowadził zajęcia dydaktyczne z fotografii dla studentów Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Konrad K. Pollesch uczestniczył w wielu ważnych wystawach zbiorowych, jak np. "Polska współczesna fotografia artystyczna Warszawa, Wrocław 1985 r. Międzynarodowe Biennale Grafiki Kraków 1986 r. (odbitki gumowe) , "40 lat ZPAF" Warszawa 1987, "Fotografia polska 1889 - 1979"- Nowy Jork, Chicago, Paryż, Londyn, "Przemoc, seks, nostalgia" - ZPAF Warszawa 1989 (I nagroda w dziale "Nostalgia").
Jest autorem ponad 40 wystaw indywidualnych, prezentowanych w licznych miastach w Polsce, oraz za granicą m. in. w USA, Kanadzie, Francji, Austrii, Belgii, Szwajcarii, Izraelu i Czechosłowacji.
Na przełomie 2003/2004 pokazał w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego cieszącą się ogromnym sukcesem wystawę fotomalarskich pastiszy "ANTENACI NASZYCH WIELKICH"
Prace K. Pollescha znajdują się w zbiorach International Center of Photography i Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Library of Congress w Waszyngtonie, Musee d'Art et d'Histoire we Fryburgu w Szwajcarii, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Łodzi, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum UJ i Muzeum Fotografii w Krakowie, oraz licznych prywatnych kolekcjach w kraju i zagranicą.





























o mnie I guma chromianowa (akty, Fribourg, Kraków, okna, miasta, pejzaże, portrety) I pastisze I pejzaże I plakaty I Kantor I Ameryka I Paryż 1962 I Cmentarz Remuh I regulamin firmy portretowej I kontakt